FUE Yöntemi İle Saç Ekimi

Saç ekimi esnasında uygulanabilecek birden fazla tedavi yöntemi vardır. Fue (Follicular Unit Extraction) en sık kullanılan saç ekimi yöntemlerindendir.

Fue yöntemi saç ekimi operasyonu öncesinde hasta ile donör alan (kafanın arka bölgesinde bulunan saçlı bölge) muayenesi yapılır. Donör alan ve saç açıklığına göre greft (saç kökü) ihtiyacının belirlenmesi ile operasyon gerçekleştirilir.

Fue tekniği daha konforlu ve estetik olarak daha doğal sonuçlar verdiği FUT yönteminin yerini tamamen aldığını söyleyebiliriz.

Fue tekniği ile alınan saç köklerinin sayıca daha fazla olması ve donör alanda iz bırakmaması sebebi ile tercih edilen bir işlemdir.

FUE ile FUT arasındaki fark nedir?

FUE ve FUT Yönteminin Farkı

FUT yöntemi ile donör alandan yalnızca kesi şeklinde saç kökleri alındığı için alınan greft (saç kökü) sayısının Fue yöntemine oranla daha az olması ve kök alınan bölgede iz kalması sebebi ile ikinci seans saç ekimi işlemi ihtimali azalmaktadır.

Fut yöntemi ile yapılan işlem sonrası sosyal yaşama dönmeniz biraz daha fazla vakit alabilir.

Fue yönteminde ise; saç teli yapısına uygun mikro motor ve punchlarla saç kökleri tek tek toplanır. Böylelikle donör alanda herhangi bir iz, kesi, skar oluşmaz. Aynı şekilde saç köklerinde ikili ve üçlü saç hücreleri bulunur.

Kesi uygulanmadığı için saç kökleri alınırken anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) işlemi gerçekleştirilebilir. Fue yöntemi ile yapılan operasyonlarda herhangi bir acı, ağrı hissedilmez. Saç ekimi operasyonun ertesi günü sosyal yaşamına devam edebilir. Ağır işlerde çalışmayan hastalarımız 1 hafta sonra iş hayatına geri dönebilir.

FUE SAÇ EKİMİ OPERASYON AŞAMALARI NELERDİR?

1) Operasyon öncesi saç analizi, muayene ve ön saç çizgisi

Fue saç ekimi öncesinde donör alandan alınacak saç kökü sayısı  tespiti ve ekim yapılacak bölge-bölgeler tespit edilir. Hastanın istekleri doğrultusunda, uzman görüşü ile ön saç çizgisi planı çizilir. Ekim yapılacak alanın ihtiyacına göre işlem esnasında alınacak greft(saç kökü) sayısı belirlenir.

2) Lokal anestezi ve saç köklerinin toplanması işlemi

Saç operasyonu yapılan lokal anestezinin ardından saç köklerinin mikro motor aracılığı saç teline uygun belirlenen punchlarla toplanması ile devam eder. Saç kökleri toplandıktan sonra gruplandırılarak özel solüsyonlara yerleştirilir.

3) Kanal açma işlemi

Kanal açma işlemi ekilen saç köklerinin çıkış yönünü belirleyen aşama olduğu için oldukça önemlidir. Bu işlemin Plastik Cerrah veya Uzman tarafından yapılması doğrudur.

4) Ekim İşlemi

Fue yöntemi ile alınan saç kökleri uzman doktorun açtığı kanallara 2-3 kişiden oluşan saç ekim ekibi tarafından ekilir. Bu esnada dilerseniz film izleyebilir, müzik dinleyebilir veya sohbet edebilirsiniz.

Ekim ardından rahat dinlenmeniz için  gerekli olan pansumanınız yapılır ve konaklama yaptığınız yere transferiniz gerçekleştirilir. İşlem sonrasında 1 hafta kullanacağınız antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz.

FUE SAÇ EKİMİ SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saç ekimi operasyonu için ilk 3 gün dikkatli olmanız önerilir. Elle müdahale, çarpma, darbe olmadığı sürece ekilen köklerin çıkması veya zarar görmesi mümkün değildir.

İşlem sonrasında kullanacağınız tek ilaç antibiyotik olacağı için sosyal hayatınızı etkileyen bir durum olmayacaktır. İlk bir hafta uzmanlarımız tarafından her gün yapacağınız saç bakım ve temizliği için tarafınıza verilen uygulama şeklini düzenli yapmanız yeterlidir.

Operasyondan 3 gün sonra sosyal yaşamınıza, ağır bir iş grubundaysanız 10 gün sonra, ağır bir işte çalışmıyorsanız iş hayatınıza 3 gün sonra rahatlıkla dönebilirsiniz.

FUE SAÇ EKİMİ OPERASYONU ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saç ekimi operasyonundan 10 gün önce kan sulandırıcı veya kan sulandırıcı etkisi olan ilaçların kullanımının doktor kontrolünde durdurulması gerekir. İşlem öncesinde ekim yapılacak bölgenin temizliği işlem kalitesi açısından önemlidir. Kalıcı makyajın yanıltıcı etkisi olabilir. Bu nedenle işlemden önce saç veya kaş bölgenizde kalıcı makyaj var ise etkisini geçmesini beklemeniz daha doğru olacaktır.

Saç ekim operasyonuna gelirken rahat kıyafetler tercih etmeniz, üst giyimde gömlek, fermuarlı, eşofman tarzını tercih etmeniz saçlı deriye temas etmemesi açısından daha rahat hareket etmenizi sağlar.

SAÇ EKİM OPERASYONU SONRASINDA SÜREÇ NASILDIR?

Saç ekimi işleminden 1 hafta sonra ekim yapılan ve kök alınan bölgede herhangi bir yara, kabuklanma kalmaz.

1 ay sonra; ekilen saçlar %80 oranında dökülmesi beklenir. Dökülme işlemi süreç açısından oldukça doğal bir durumdur. Dökülmenin ardından saçlar dökülmemek üzere uzamaya başlar.

3 ay sonra; ekilen saçların gözle görülür derecede uzama evresi başlar. Uzayan saçlarınızı  tıraş edebilirsiniz.

Sürecin tamamlanması ve ekilen saçlarının tamamının çıkması için gerekli süre 1 yıldır. Saçlı deride yoğun görünüm oluşması için 1 yılın tamamlanması beklenir.

YUKARI
Fiyat Al!
Konsültasyon Formu